Yurt Dışı Uçuşlar Hakkında Önemli Bilgilendirme

 

Koronavirüs (COVID-19) salgını kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda, tüm dış hat uçuşları 20 Mayıs’a kadar geçici olarak durdurulmuştur.

Nisan ayı içerisindeki uçuşlarınızın iptal, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili talepleriniz bizim için öncelikli olup, değerlendirmelerimizi ve geri dönüşlerimizi en kısa sürede yapacağız.

1 Haziran 2020 ve sonrasındaki uçuşlarınıza ilişkin iptal, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili taleplerinizi ise daha sonra değerlendirmeye alacağımızı bilgilerinize sunarız.

Seyahat Kısıtlamaları:

Yurt İçi Uçuşlar Hakkında Önemli Bilgilendirme

1- Yurt İçi Uçuşlar ile İlgili Seyahat Kısıtlamaları;

28 Mart 2020 itibari ile iç hat uçuşlarında tüm yolculardan, valiliklerden seyahat izni aldıklarına dair belge talep edilecektir.

a) Türk Havayolları ve Anadolujet :

29 Mart 2020 saat 00.01 (TSİ) itibari ile iç hatlarda yalnızca 14 şehire uçuş yapacak. Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van seferleri icra edilecek olup tüm diğer iç hat seferleri 1 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

b) Pegasus

Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komisyonu kararı ile corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında, 28.03.2020 saat 20:00 itibari ile, yurt içi uçuşlar geçici bir süre için durdurulmuştur.

Korona virüsü için alınan ilave tedbirler doğrultusunda,  Pegasus Hava Yolları'nın, 15.05.2020 tarihine kadar olan tüm yurt içi seferleri iptal edilmiştir!

c) Sun Ekspress ve Onur Air

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün talimatı ile Sun Ekspress ve Onur Air'in, 30.04.2020 tarihine kadar olan tüm yurt içi seferleri iptal edilmiştir!

2- Koronavirüs Kapsamında, Uçuşunuz Hakkında Bilmeniz Gereken Uygulamalar Ve Kurallar:

UÇUŞUNUZUN DURUMU:

Yurt içi  ve yurt dışı uçuşunuz ile ilgili güncel bilgilere hava yolunun  web sayfaları üzerinden kontrol edebilirsiniz.

COVID-19 NEDENİYLE UÇUŞU İPTAL EDİLEN YOLCULARIN HAKLARI:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği;

COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ayın sonrasında havayolundan alabilecektir.

KORONAVİRÜS KAPSAMINDA, YURT İÇİ UÇUŞLAR İLE İLGİLİ UYGULAMALAR : 

a) Türk Hava Yolları ve Anadolujet :

20 Mart 2020 ve öncesinde alınmış biletler için ve 31 Aralık 2020 tarihinde kadar ( dahil) THY ve Anadolujet yurt içi uçuşlarında:

Açığa Alma:

 • Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.
 • Ücretsiz açığa alma hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir.
 • Biletinizi 28 Şubat 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.

b) Pegasus Hava Yolları

Açığa Alma:

 • 26 Mart 2020 ve öncesinde alınan biletlerde, 27 Mart 2021 tarihine kadar işlem yaptırmak kaydı ile biletinizi açığa alabilirsiniz.
 • 26 Mart 2020 tarihinden sonra alınacak biletlerde seferin iptal olması halinde değişiklik cezası ödemeden sadece varsa yeni biletle arasındaki ücret farkını ödeyerek değişiklik yapabilirsiniz.

c) Sun Ekspress

 • Seyahat tarih aralığı 13 Mart – 30 Haziran 2020 arasında olan biletler, 31 Mayıs 2020 tarihine   kadar sadece bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe ertelenebilecektir. 
 • Biletinizi 27 Mart 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.
 • Yolcularımız ayrıca başka bir destinasyon için de yeniden rezervasyon yapabilecektir. Yeniden rezervasyon ve biletleme işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmayacaktır.
 • Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti, tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.
 • İade talep edilmesi halinde bilet kuralları uygulanır.
 • Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz

d) Onur Air

 • Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma veya değişiklik işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.
 • Ücretsiz açığa alma ve değişiklik hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir.
 • İade talep edilmesi halinde hava yolu ücret kuralları uygulanır.

 

65 YAŞ VE ÜZERİ YOLCULARIN UÇUŞLARI İLE İLGİLİ HAKLARI:

Yurt içi uçuş talepleriniz için;

65 yaş ve üzeri yolcularımız için sadece açığa alma işlemi yapılabilecektir.

İade talepleriniz, havayolunun iade kuralları çerçevesinde uygulanabilmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği; 

COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında havayolundan alabilecektir.